Piatok, 08.11.19 - Nedeľa, 10.11.19 | Liptovská Osada

Akadémia mladých odborárov: Radikalizácia spoločnosti a pravicový extrémizmus

40 mladých odborárov a odborárok diskutovalo v kontexte blížiacich sa parlamentných volieb nielen o aktuálnej politickej situácií, ale predovšetkým o problematike pravicového extrémizmu a radikalizácie spoločnosti. Priestor na to vytvorila Akadémia mladých odborárov, ktorá sa uskutočnila 8. – 10.11.2019.

V rámci stretnutia si účastníci a účastníčky mohli vypočuť podnetné príspevky od viacerých odborníkov a odborníčok na extrémizmus a radikalizujúcu sa spoločnosť. Akadémiu v piatok otvorila viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová, ktorá v rozhovore s predsedom Rady mladých KOZ Františkom Gajdošom načrtla tému odborov a politiky v aktuálnom predvolebnom období ako aj tému sociálnej demokracie, jej základov, pilierov, dôležitých prvkov a synergie. Sobotný program bol tematický venovaný najmä extrémizmu. Riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Krempaská spolu s historikom Jurajom Lepišom z Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici objasnila príčiny a dôsledky pravicového extrémizmu, jeho historické paralely v Európe a súčasný stav na Slovensku. Nenávistným prejavom na internete alebo tzv. hate speech sa venoval analytik Globsecu v oblasti dezinformácií a odborník na extrémizmus Daniel Milo. Blok odborných prednášok uzavrela Irena Biháriová z OZ Ľuda proti rasizmu svojou prednáškou o extrémizme na Slovensku v kontexte menšín.

Mladí odborári a mladé odborárky sa zamýšľali aj nad tým, kto sú hlavní partneri odborov, či majú odbory ostať apolitické, ako majú spolupracovať s politickými stranami, ale predovšetkým nad tým, akú hrozbu pre spoločnosť predstavuje pravicový extrémizmus. Akadémia mladých odborárov, ktorú sme zorganizovali v spolupráci s Radou mladých KOZ SR, tak poskytla priestor na reflektovanie v týchto dňoch veľmi aktuálnej témy.

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben