Piatok, 24.11.17 - Nedeľa, 26.11.17 | Bratislava

Akadémia sociálnej demokracie: Stretnutie absolventov a absolventiek siedmich ročníkov ASD

Práve v časoch krízy je dôležité snažiť sa o zblíženie a posilnenie medzinárodnej sociálnej demokracie. V rámci projektu Akadémia sociálnej demokracie vytvára FES už sedem rokov pre angažovaných mladých ľudí možnosť stať sa súčasťou novej generácie orientovanej na sociálne demokratické hodnoty.

Preto sme v dňoch 24. – 26. novembra 2017 usporiadali historicky prvé stretnutie českých a slovenských absolventov a absolventiek všetkých siedmich ročníkov našej Akadémie sociálnej demokracie. Z jednej strany tak účastníci a účastníčky získali nie len dôležité poznatky hlavne v kontexte aktuálnych výziev pre sociálnu demokraciu ale aj možnosť vytvoriť platformu umožňujúcu spoluprácu v budúcnosti.
Z druhej strany sme taktiež my ako organizátori spoločne s Inštitútom ASA a Masarykovou demokratickou akadémiou mali príležitosť zhodnotiť výsledky a dopady siedmych rokov fungovania Akadémie, ktoré sú veľmi pozitívne. Z celkového počtu 147 absolventov a absolventiek sa stretnutia zúčastnila viac ako polovica.

V rámci slávnostného otvorenia tohto podujatia v priestoroch bratislavskej Starej radnice vystúpili traja vrcholoví predstavitelia sociálnej demokracie, ktorí vo svojich prejavoch reflektovali aktuálny stav sociálnej demokracie v celoeurópskom a národnom kontexte. Členka predstavenstva FES a bývalá predsedkyňa vlády nemeckej Spolkovej krajiny Porýnie-Vestfálsko Hannelore Kraft prednášala o aktuálnych výzvach pre SPD v Nemecku, hlavne v kontexte výsledkov tohtotročných volieb. Minister zahraničných vecí Českej republiky Lubomír Zaorálek analyzoval neutešujúce výsledky strany ČSSD v českých parlamentných voľbách a predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico sa vyjadril k budúcemu smerovaniu sociálnej demokracie v kontexte aktuálnych procesov zmien v Európe.

Na nasledujúci deň sa uskutočnili ďalšie prednášky: Politický poradca nemeckej SPD a poslanec saského krajinského snemu Christian Demuth zdôraznil v rámci svojho výstupu dôležitosť toho, aby sociálna demokracia ponúkala pre ľudí skutočnú alternatívu k pravicovému extrémizmu. Bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik následne reflektoval aktuálny stav sociálnej demokracie s ohľadom na vnútropolitické zmeny a reštrukturalizácie v kontexte digitálnej revolúcie.

V nedeľu mali účastníci a účastnícky možnosť aktívne sa zapojiť a diskutovali vo formáte World Café v šiestich menších skupinách o tom, aké možné formy spolupráce a fungujúcej komunikačnej platformy  by si vedeli predstaviť v budúcnosti. Na koniec sa spoločne s organizačným tímom dohodli na tom, že sa podobné stretnutia budú usporiadúvať každoročne.

Partneri podujatia: Inštitút ASA, Masarykova demokratická akademie

Miesto konania: Primaciálny palác Bratislava, Hotel LOFT Bratislava

Kontaktná osoba: Zuzana Strapatá

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben