18.10.2018

Analýza: Koniec verejnosti? Ako technológie ohrozujú demokraciu

Razantný nástup a rastúci vplyv moderných informačných a komunikačných technológií na podobu verejnej diskusie našich spoločností prináša sčasti revolučné zmeny v spôsoboch, ako sa ľudia informujú o spoločenskom dianí, ako spolu o spoločenských javoch diskutujú, ako si tvoria svoje subjektívne závery a na ich základe formujú svoje politické rozhodovanie.

Analýza Friedrich-Ebert-Stiftung - zastúpenia v Slovenskej republike prichádza so záverom, že vplyv nových nástrojov, platforiem a aplikácií, na ktorých sa verejná diskusia v čoraz väčšej miere odohráva, má mimoriadne negatívny dopad na jej demokratický charakter. "Nový informačný svet, ktorý mal aj vďaka moderným technológiám priniesť vyššiu mieru poznania, porozumenia a emancipácie človeka, sa vyznačuje skôr informačným chaosom, anarchiou a rastúcou polarizáciou, pred ktorými sa v informačnom zneistení alebo vo vlastnom utvrdení čoraz viac zatvárame do vlastných predsudkov", píše v úvode analýzy jej autor, vedecký spolupracovník FES Bratislava, Robert Žanony.

Pre záujemcov a záujemkyne o túto tému a hľadajúcich odpoveď na otázku, kam speje naša spoločná diskusia o spoločnosti a aké sú pričíny tohto trendu, viac v samotnej analýze.

(Ilustračné foto, zdroj: www.pixabay.com)

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben