05.03.2021

Diskusia: 2020 - Rok COVIDu, rok vlády I. Matoviča

Pred niečo viac ako rokom, 29. februára 2020 ľudia na Slovensku v parlamentných voľbách rozhodli o tom, že novú vládu bude viesť Igor Matovič. Vláda strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí bola zostavená 21. marca 2020.

Prvý rok novej vlády poznamenal, úplne prirodzene, boj s pandémiou Covid-19 a úplne prirodzene mala pandémia a boj proti nej výrazný dopad na našu ekonomiku, firmy, rodinné rozpočty tisícov a desaťtisícok ľudí, takisto našu politiku aj právny štát a celkovú atmosféru v spoločnosti.

Bilanciou roku 2020 sa zaoberali panelisti a panelistky diskusie "2020: Rok COVIDu, rok vlády I. Matoviča - Ako vírus nakazil slovenskú politiku, ekonomiku a spoločnosť?", bývalý sudca Ústavného súdu SR Ladislav Orosz, docent práva UK v BA Branislav Fábry, politológ SAV Juraj Marušiak, predsedníčka Slovenského národného strediska pre ľudské práva Silva Porubänová a bývalá ministerka financií SR Brigita Schmögnerová.

Témou prvého panelu diskusie boli otázky súladu krokov vlády voči pandémii s Ústavou SR a právnym poriadkom SR. Panelisti tu kriticky zhodnotili "chaotickú normotvornú činnosť" vlády a jej hlbšie dopady na právny poriadok a právnu istotu v spoločnosti, venovali sa otázkam oprávnenosti, legálnosti a legitimity predlžovania núdzového stavu a možností občanov, vyjadriť s rozhodnutiami občiansky nesúhlas a odpor. Témou prvého panelu bola ale aj otázka obsadenia postu špeciálneho prokurátora a riziko spochybnenia nezávislosti výkonu spravodlivosti v našej krajine s jej obsadením spojené. Rovnako sa najmä politológ J. Marušiak venoval najaktuálnejšiemu vývoju koaličnej krízy a pravdepodobnosti rozpadu či rekonštrukcie vlády, ale takisto politickej ponuke pre ľavicového, sociálnodemokratického voliča.

V druhom panely sociologička S. Porubänová a ekonómka B. Schmognerová diskutovali o sociálnych dopadoch pandémie a vládnych opatrení na rôzne skupiny a sektory ekonomiky. B. Schmögnerová poukázala popri najviac zasiahnutých sektoroch a ich zamestnancov, najmä z oblasti cestovného ruchu, stravovania, na sektory, ktorým naopak pandémia pomohla a to najmä z oblasti digitálnej ekonomiky, elektronického obchodu. Kritike podrobili panelistky vládnu pandemickú pomoc, ktorá sa neorientovala, tak ako v mnohých krajinách, na rýchlu, plošnú pomoc postihnutým rodinám, obrazne pomenovaná ako "helikoptérové peniaze". V dôsledku toho, že pomoc zo strany našej vlády je administratívne komplikovaná a pomalá, aj dopady na ľudí sú a budú nepriaznivejšie a takisto ochota ľudí dodržiavať pravidlá lockdownov je menšia. Čo má samozrejme dopad na celkovú úspešnosť boja našej krajiny proti pandémii.

Videozáznam oboch panelov diskusie nájdete na tejto adrese:

www.facebook.com/FESBratislava/videos/254221702856073

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

slovakia(at)fes.de

Tím, kontakt