09.03.2021

Diskusia: Čo čaká EÚ v roku 2021?

Čo možno očakávať počas kalendárneho roku špecificky v téme európskej únie a európskych politík. Pandémia zostáva témou č. 1 doma i vo svete. Plán obnovy naberá postupne na svojej finálnej forme. Kedy sa spustí plánovaná a tak potrebná obnova?

Cieľom livestreamu, ktorý organizovala FES, zastúpenie v SR spolu s SFPA bolo ponúknuť základný prehľad a informáciu o najdôležitejších veciach, ktoré sa budú diať. V rámci diskusie hovorili analytik SFPA Juraj Hajko, ktorý sa venuje téme EÚ a európskych politík a výskumný pracovník SFPA a moderátor diskusie, Patrik Kováč o aktuálnych výzvach a o tom, čo čaká Európu v roku 2021.

Prvou témou, ktorej sa venovali, v rámci EÚ, čo sa deje vo vzťahu k pandémii, aké kroky sa prijímajú a aké ďalšie sú plánované. Únia nebola na pandémiu pripravená, zosilňovali hlasy o potrebe spoločnej spolupráce a solidarite a následne prišiel plán obnovy. Ako dnes čelí EÚ pandémii a aké sú jej ďalšie kroky. Podľa J. Hajka zasiahla pandémia takmer všetky, nielen členské, štáty nepripravené. Epidemiológovia opätovne varovali o rôznych vlnách respiračných syndrómov, ktoré sa objavili už v minulosti a teraz sa stalo niečo podobné, čo má globálne rozmery. Napriek tomu sme na to neboli pripravení. Jednotlivé štáty boli na túto situáciu rozdielne pripravené, a to sa týka aj Slovenska. Spočiatku sme boli ľahkovážni a neuvedomovali si vážnosť situácie. Východiskom z pandemickej situácie sa javilo zaobstaranie vakcíny, pretože opatrenia zmiernili intenzitu pandémie iba čiastočne. Do tohto investovala EÚ obrovské investície a úsilie. Aj vďaka investíciám do výskumu sa podarilo v rekordne rýchlom čase vyvinúť vakcíny, spoločný postup pri vývoji bol veľmi výhodný, no zároveň kritizovaný pri distribúcii vakcín. EU si nedokázala vymôcť také podmienky u výrobcov vakcín ako Británia alebo Spojené štáty a veľmi tlačila na cenu vakcín. EÚ vyšla z tejto pandemickej krízy ako porazená veľmoc, pretože nedokázala udržať jednotu opatrení, aby štáty nezačali kvôli pandémii zatvárať hranice a nakupovať vakcíny sami a zlyhala vo svojom susedstve, pri dodávkach vakcín, kde nás predbehli Čína a Rusko.

Ďalším bodom diskusie bol Plán obnovy a odolnosti, ktorý má priniesť obnovu pandémiou sužovanej EÚ. Striktná fiškálna politika Nemecka sa zmenila a Nemecko bolo ochotné pristúpiť na plán obnovy – 750 mld. balík európskeho dlhu, ktorý bude splácať Európska komisia, bolo pred niekoľkými rokmi niečo nepredstaviteľné. Slovensko predstavilo 8. marca návrh plánu obnovy, ktorý smeruje do rezortného pripomienkového konania. Plány obnovy jednotlivých členských krajín majú byť odovzdané v apríli. Z tohto plánu bude mať Slovensko k dispozícii viac ako 7 mld. eur, na roky 2021-2027 a ďalších 18 mld. z tzv. Eurofondov a spoločnej poľnohospodárskej politiky. Otázkou je či budeme schopní zvýšený objem prostriedkov, ktoré musíme vyčerpať v kratšom období, schopní zadministrovať. Poslednou otázkou, ktorou sa diskutujúci zaoberali, bola otázka celoeurópskej konferencie o budúcnosti Európy, ktorá mala odštartovať v máji 2020 – niekoľko rokov pripravovaný projekt, ktorého cieľom malo byť vytvorenie celospoločenskej debaty s občanmi EÚ o tom, akú EÚ chcú a ako by mala vyzerať aby boli euroskeptické postoje uspokojené a títo občania sa identifikovali s Úniou a EÚ tak bola bližšie k občanom. Konferencia, ktorá mala trvať dva roky a je francúzskou iniciatívou, kde sa politici na väčších podujatiach snažia komunikovať s ľuďmi a je snahou umožniť ľuďom vyjadriť sa k aktuálnym politickým otázkam, však kvôli pandémii nezačala podľa plánu a druhá vlna odsunula aj druhé plánované zahájenie na jeseň a ďalej sa posúva.

Viac k téme nájdete v zázname diskusie: www.facebook.com/FESBratislava/videos/272935470947251

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

slovakia(at)fes.de

Tím, kontakt