Utorok, 11.02.20 | Bratislava

Diskusia: Európska politika povolebného Slovenska

Napriek stupňujúcej sa volebnej kampani v otázkach vnútropolitických by sme nemali zabúdať aj na dôležitosť tém, ktoré sa týkajú zahraničnopolitického smerovania Slovenska po voľbách. Aké sú slovenské záujmy v EÚ? Sú priority novej Európskej komisie v súlade s potrebami Slovenska? Čo treba spraviť, aby bolo Slovensko v EÚ viac počuť?

O týchto aj ďalších témach, ktoré majú dôležitý dopad na európske a zahraničnopolitické dianie a kontextualizáciu Slovenska v ňom diskutovali dňa 11.2.2020 na pôde Európskeho informačného centra v Bratislave vybraní zahraničnopolitickí experti jednotlivých strán kandidujúcich vo voľbách do NR SR.

Podujatie, ktoré organizoval náš partner portál EurActiv.sk, sa tešilo veľkému záujmu vyše 70 fyzicky prítomných účastníkov a účastníčok, 2300 sledujúcim cez livestream a taktiež takmer 300 interakciám cez príspevky na sociálnych sieťach, čím sa potvrdzuje, že aj tieto témy medzi voličmi silne rezonujú.

Na diskusii sa zúčastnili zástupcovia nasledujúcich strán, kandidujúcich vo voľbách do NR SR:

Peter Kmec, Smer-SD

Ivan Štefunko, PS/Spolu

Tomáš Valášek, Za ľudí

Eduard Heger, OĽaNO

Ako výrazne proeurópske predstavili svoje strany predovšetkým Ivan Štefunko a Tomáš Valášek, ktorých potencionálni kandidáti na premiérsky post by v rámci svojej agendy tieto hodnoty aktívne presadzovali. OĽaNO by tieto témy riešilo prostredníctvom viacerých rezortov na ministerskej úrovni a Smer-SD by naopak opätovne prenechal európske témy predovšetkým v kompetencii Ministerstva zahraničných vecí. Podrobnejšie zhrnutie k jednotlivým okruhom diskusie pripájame v odkaze v prílohe. V prípade záujmu si taktiež môžete pozrieť kompletný videozáznam či krátky videozostrih z podujatia.

Diskusii kandidátov predchádzalo taktiež predstavenie dvoch analýz k parlamentným voľbám, ktoré si môžete prečítať v plnom obsahu pod nižšie uvedenými odkazmi:

1) autorská analýza programov a postojov politických strán k vybraným témam EÚ, ktorú pripravili editori portálu EURACTIV Slovensko

2) analýza „Stranícky euroskepticizmus pred voľbami 2020“ (Autori: Marta Králiková, Aneta Világi, Pavol Baboš, Katedra politológie FiF UK)

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben