Pondelok, 17.02.20

Diskusia: Koho má voliť ľavicový volič?

Vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky kandiduje viacero politických strán, ktoré či už deklaratórne, vo svojom názve, vo svojich programových dokumentoch, alebo na základe výsledkov svojej reálnej politiky možno zaradiť do spektra stredoľavých až ľavicových politických síl.

Z tohto dôvodu občianske združenie Progresívne fórum v spolupráci so zastúpení Friedrich Ebert Stiftung v SR usporiadali diskusiu, v ktorej renomované osobnosti slovenského spoločenského života diskutovali o svojich pohľadoch na rozhodovanie v parlamentných voľbách a argumentovali v prospech viacerých politických strán, konkrétne v prospech SMERu-sociálna demokracia, koalície Progresívne Slovensko - Spolu a hnutia Socialisti.sk. Okrem M. Muránskeho, riaditeľa Inštitútu ASA, ktorý obhajoval voľbu SMERu-SD, M. Ftáčnika, predseda Správnej rady STU a priaznivca PS-Spolu, R. Sťahela, riaditeľa Filozofického ústavu SAV, ktorý argumentoval z pozície podporovateľa hnutia Socialisti.sk, hovorili o svojich názoroch na ponuku kandidujúcich strán aj prezident Konfederácie odborových zväzov SR M. Magdoško a takisto podpredseda hnutia Solidarita - hnutie pracujúcej chudoby.  

 

Viac ako dvojhodinová živá diskusia pod vedením moderátorky B. Schmögnerovej neobišla témy a otázky generačnej výmeny v strane SMER-sd či touto stranou zavedené opatrenia, posilňujúce inštitúty sociálneho štátu na Slovensku, okrem iných naštartovanie segmentu sociálnej ekonomiky. Hovorilo sa o tom, že sociálna demokracia musí byť predovšetkým demokratickou politickou silou, rešpektujúcou a obraňujúcou inštitúty právneho štátu, čo je oblasť, ktorá vykazovala v ostatných rokoch viditeľné deficity. Obšírnejšie sa diskutujúci venovali problematike zdravotníctva, anomálii podnikania komerčných zdravotných poisťovní v systéme verejného zdravotného poistenia, nízkej efektivite takéhoto zmiešaného a v európskom kontexte ojedinelého systému financovania zdravotnej starostlivosti, či problému presunu lukratívnych medicínskych zákrokov do okruhu súkromného, komerčného poistenia a ponechaniu nákladných pacientov v štátnej poisťovni. Okrem toho sa diskutujúci venovali aj daňovej problematike a problému odlivu miliárd ziskov zo Slovenska do daňových rajov, reč prišla takisto na v kampani rezonujúcu tému nájomného bývania či smerovanie Slovenska k ekologickým daniam a otázkam budúcnosti EÚ, potreby repolitizácie únie či posilnenia jej sociálneho pilieru.

 

Záujem o diskusiu, či už priamou účasťou v hľadisku alebo počtom pozretí na youtubovom kanáli potvrdil, že takáto výmena pozícií a názorov na volebnú ponuku „na ľavo od stredu“ mala svoje opodstatnene a prispela svojim dielom k lepšej informovanosti voličov pred voľbami.

 

Videozáznam diskusie nájdete tu: www.youtube.com/watch

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben