Tuesday, 15.11.2016 - Bratislava

Diskusné podujatie na tému "Feminizmus, demokracia a neoliberalizmus"

V utorok, 15. novembra 2016 sa v priestoroch Goetheho inštitútu v Bratislave konala panelová diskusia, na ktorej sa z feministickej perspektívy hovorilo o vzťahu medzi feminizmom a neoliberalizmom v krajinách strednej a východnej Európy. Konkrétne témy diskusie sa opierali o príspevky publikácie „Solidarity in Struggle. Feminist Perspectives on Neoliberalism“ (2016).

V rámci panelovej diskusie, na ktorej sa podieľali štyri spoluautorky publikácie „Solidarity in Struggle. Feminist Perspectives on Neoliberalism“ a editorka danej publikácie Eszter Kováts, sa diskutovalo o rôznych aspektoch, týkajúcich sa spojitostí medzi neoliberalizmom a feminizmom.

Diskusiu otvorila Anikó Gregor, ktorá svojim príspevkom priblížila zúčastneným základnú teóriu neoliberalizmu. Ďalej sa zaoberala taktiež konkrétnou problematikou toho, do akej miery neoliberálna politika obmedzila princípy sociálneho štátu, čo malo pomerne väčší dopad na ženy, keďže sa im „tradične“ pripisujú činnosti v sfére starostlivosti a opatrovania.

Ľuba Kobová vo svojom príspevku zdôraznila, že slovenské feministky sa v 1990-tych rokoch primárne zaoberali nacionalizmom vzniknutým v dôsledku Mečiarovej vlády, čím boli značne zanedbávané iné dôležité aspekty, napríklad hospodárskeho charakteru. Až hospodárska kríza 2008 ich prinútila navrátiť sa k týmto témam.

Vo svojom vyjadrení Alexandra Ostertagová poukázala na to, že na Slovensko (podobne ako do iných postkomunistických krajín) boli importované „západné“ feministické koncepty.

So záverečným prejavom vystúpila Andrea Czervan, ktorá predstavila prípadovú štúdiu, zaoberajúcu sa konkrétnou situáciou žien, žijúcich vo vidieckych oblastiach Maďarska.

Po prezentácii týchto zaujímavých príspevkov sa konala diskusia, do ktorej rôznymi komentármi prispelo široké a prevažne mladé publikum. Ak máte záujem o danú tematiku, v prílohe nájdete publikáciu „Solidarity in Struggle. Feminist Perspectives on Neoliberalism“.

Partner projektu: ASPEKT

Miesto konania:   Goethe-Inštitút, Bratislava

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

slovakia(at)fes.de

Tím, kontakt