Druhá škola IV. cyklu Akadémie sociálnej demokracie

Tentokrát v Historickej budove radnice v meste Košice sa stretli účastníci štvrtého cyklu Akadémie sociálnej demokracie.

Po poobedňajšej prehliadke historického starého mesta a argumentačných a mediálnych tréningoch školu otvoril príhovorom a diskusiou na témy politické aj nepolitické bývalý prezident Slovenskej republiky, jeho excelencia Rudolf Schuster. Do diskusie postrehmi prispel aj primátor mesta Košice, Richard Raši a odborní garanti Akadémie: Brigita Schmögnerová a Vladimír Špidla. Celé vystúpenie moderoval bývalý hovorca prezidenta Rudolfa Schustera, Ján Füle.

 

Sobotný program bol ako zvyčajne naplnený seminármi, ktoré v sebe spájajú vystúpenia popredných odbnorníkov z Českej a Slovenskej republiky so skupinovou prácou účastníkov, praktickými tréningami a večernou diskusiou. Ranný blok otvorili experti z oblasti rómskych politík. Ako prvý sa publiku prihovoril Miroslav Pollák, bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, Daniel Škobla z regionálneho centra UNDP v Bratislave a tiež Alexander Mušinka z Ústavu rómskych štúdií Prešovskej univerzity. Po skupinovej práci a krátkej prestávke sa program presunul do ďalšej časti, kde tentokrát na tému "Ženy v politike" s účastníkmi hovorila Monika Bosá, popredná odborníčka na problematiku z Inštitútu ekológie a sociálenej práce Prešovskej univerzity, Anna Kárníková z Úradu vlády Českej republiky a bývalá ministerka financií SR Brigita Schmögnerová. Tá tiež moderovala záverečný blok oficiálneho programu kde na tému "Sociálna demokracia a ľudské práva" diskutovali Jiří Dienstbier, minister vlády Českej republiky pre ľudské práva a rovné príležitosti a Zdenko Trebuľa, predseda Košického samosprávneho kraja za SMER-SD. Diskusia medzi účastníkmi, hosťami večerného programu a odbornými garantmi Akadémie pokračovala neformálne aj počas večere. Jiří Dienstbier sa rovnako zúčastnil aj záverečného, nedeľného bloku kde so šéfredaktorom denníka Referendum, Jakubom Patočkom diskutoval o vzťahu sociálnej demokracie a občianskej spoločnosti a ľudských práv.  

 

Malý fotoalbum z akcie môžete nájsť na adrese

Partner projektu:   ASA (SR), Masarykova demokratická akademie (ČR)

Miesto konania:   Historická budova radnice, Košice, SR

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben