Štvrtok, 24.10.19 | Bratislava

Expertný seminár: Kontrola zbraní – rozhodujúca výzva

Nedôvera a nepriateľstvo v súčasnom bezpečnostnom prostredí viedli tiež k porušovaniu a výraznému oslabeniu pilierov kontroly zbraní a ich nešíreniu, ktoré je možné pozorovať už niekoľko rokov. Tieto režimy sú popierané hneď na niekoľkých úrovniach, napríklad v dôsledku kolapsu bilaterálnej spolupráce medzi Ruskom a USA v oblasti kontroly zbraní, odstúpenia USA z JCPOA, rastúcich jadrových a balistických výziev v severovýchodnej Ázii vrátane jadrovej krízy na Kórejskom polostrove a ďalších. Tiež sme svedkami toho, že existujúci rámec kontroly zbraní nedokáže odrážať súčasný technologický vývoj a zabrániť šíreniu nových druhov zbraní do neštátnych ozbrojených skupín, ako aj štátov. Aj v tomto kontexte bol 24. októbra. 2019 v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre zahraničnú politiku (SFPA) a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR organizovaný seminár Kontrola zbraní – rozhodujúca výzva.

Hlavným cieľom podujatia bolo preto predstaviť najdôležitejšie výzvy režimu kontroly zbraní, odzbrojenia a nešírenia zbraní, preskúmať úlohu rôznych bezpečnostných organizácií v štruktúre kontroly zbraní a určiť, ako môže súčasný strategický vývoj ovplyvniť budúcu strategickú stabilitu.

Program otvorili riaditeľka Friedrich Ebert Stiftung pre Českú a Slovenskú republiku A. Seyfferth a riaditeľ výskumného centra SFPA T. Strážay.

Prvá časť podujatia bola venovaná úlohe medzinárodných organizácií v režime kontroly zbraní. Panelisti J. Revill, výskumník z Inštitútu OSN pre výskum odzbrojenia, R. Mossinkoff, vedúci Fóra OBSE pre podporu bezpečnostnej spolupráce a panelistky  D. Adašková z pracovnej skupiny pre predsedníctvo SR v OBSE a F. Dall’Arche z Inštitútu pre medzinárodné záležitosti hovorili o súčasnej situácií režimov kontroly zbraní, diskutovali o efektívnosti existujúcich nástrojov, dokumentov, diskusných formátov na rozličných úrovniach. V centre pozornosti bola najmä otázka limitov a obmedzení a spôsobov ich zlepšenia.

Ústrednou otázkou druhého panelu boli súčasné trendy a vývoj kontroly zbraní. S moderátorom N. Sokov z Viedenského centra pre odzbrojenie a nešírenie zbraní diskutovali Z. Pastorek z Ministerstva obrany SR, T. Hrozenský z Európskeho inštitútu pre vesmírnu politiku, G. Neuneck z Inštitútu pre mierový výskum a obrannú politiku na Univerzite v Hamburgu a S. Weiß z FES ROCPE.

A na to ako bude Slovensko reagovať na preteky v zbrojení, ktorých sme dnes svedkami,  odpovedali v paneli s redaktorom zahraničného spravodajstva denníka Pravda A. Matišákom zástupcovia z niekoľkých politických strán – J. Baška (Smer – SD), P. Macko (Spolu), J. Naď (OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti- OĽANO) a T. Valášek (Za ľudí)

Záverečné zhrnutie si účastníci a účastníčky mohli vypočuť od riaditeľa Odboru odzbrojenia a boja proti terorizmu MZV SR B. Eckera.

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben