Friday, 20.09.2019 - Sunday, 22.09.2019 - Svit

Jesenná škola mladých odborárov: Klimatická kríza

„Na mŕtvej planéte nie je žiadna práca.“ Aj v tomto hesle viceprezidentky KOZ SR Moniky Uhlerovej sa niesla tento rok už druhá Akadémia mladých odborárov, ktorá sa uskutočnila 20.-22.9.2019. Klimatická zmena, ktorá v súčasnosti čoraz viac rezonuje v spoločnosti, bude mať na trh práce nezanedbateľný vplyv. Preto sa 25 mladých odborárov a odborárok z 10 odborových zväzov venovalo počas víkendového stretnutia vo Svite tejto aktuálnej celospoločenskej téme.

V prvý deň Akadémie mladých odborárov 2019 vystúpila viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová v diskusii o aktuálnych výzvach odborového hnutia a aktuálnych legislatívnych procesoch. Sobotné doobedie bolo tematicky venované najmä súvislostiam a dopadom klimatických zmien na trh práce. V rámci neho mali účastníci a účastníčky možnosť vypočuť si prednášku filozofa, vysokoškolského pedagóga a v súčasnosti aj riaditeľa Filozofického ústavu SAV v Bratislave Richarda Sťahela a následne aj prednášku Igora Viszlaiova, ktorý predstavil iniciatívu Odborná platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska. Workshop vedený Františkom GajdošomFrantiškou Jakubikovou z RM KOZ SR poskytol priestor na získanie a výmenu vedomostí, ktoré sa týkajú odborových organizácií v ekologickom hospodárstve.

Mladí odborári a mladé odborárky sa venovali aj príprave akčného plánu, ktorý sa týka osvety o odboroch medzi mladými. Dnes je dôležité nájsť vhodný spôsob ako mladých ľudí zaujať, ako ich osloviť a vysvetliť im dôležitosť odborov. 

Na stretnutiach Rady mladých odborárov sa mladí odborári a mladé odborárky venujú aktuálnym celospoločenským výzvam ale aj problémom samotného odborového hnutia. Klimatické zmeny sú dôkazom o neudržateľnosti súčasného ekonomického modelu postavenom na neobmedzenom raste a zisku. Sociálne spravodlivá, udržateľná a zelená ekonomiku dnes patrí medzi priority odborového hnutia. Mladým odborárom a odborárkam záleží na budúcnosti planéty, na budúcnosti ľudstva a v tejto súvislosti v rámci stretnutia vo Svite schválili manifest a vytvorili video, ktoré nájdete pod linkom na konci článku.

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

slovakia(at)fes.de

Tím, kontakt