Friday, 26.10.2018 - Sunday, 28.10.2018 - Banská Bystrica

Jesenná škola: Učitelia proti dezinformáciám

Dezinformácie, propaganda a falošné správy predstavujú v dnešnej spoločnosti nielen novodobý verejný fenomén ale zároveň aj bezpečnostnú hrozbu. Nedávno vyvolalo rozsiahlu diskusiu video 16-ročnej študentky Lívie, v ktorom vyjadrila svoj pomerne radikálny názor na spolužitie rôznych etník a kultúr. Aj táto skutočnosť opätovne potvrdila naliehavú potrebu intenzívnej práce s mladými ľuďmi, ktorí sú neprestajne vystavovaní vplyvu sociálnych a rôznych alternatívnych médií a tu šírených dezinformácií a poloprávd. Práve stredoškolskí pedagógovia ako tí, ktorí sú v kontakte s mladými ľuďmi najčastejšie, môžu prispieť k rozvoju ich kritického myslenia, čo môže zabrániť ďalšiemu šíreniu dezinformácií a následnej radikalizácii spoločnosti. Preto v dňoch 26 – 28. októbra 2018 zorganizoval náš partner Slovak Security Policy Institut v Banskej Štiavnici už druhý ročník podujatia Jesenná škola: Učitelia proti dezinformáciám.

Počas víkendu sa trinásť učiteľov a učiteliek z celého Slovenska zúčastnilo intenzívneho vzdelávacieho programu, ktorý im poskytol najdôležitejšie poznatky o fungovaní extrémistickej propagandy, ktorá sa nenápadne môže šíriť aj v laviciach ich tried. Súčasťou piatkového slávnostného otvorenia tohtoročnej Jesennej školy boli aj príspevky, predsedu banskobystrického samosprávneho kraja Jána Luntera, riaditeľky programu Vnútorná bezpečnosť SSPI Moniky Masarikovej, zástupkyne Wilfried Martens Centre for European Studies Anny Nalyvayko a zástupkyne Friedrich Ebert Stiftung Natálie Kancelovej. Prvý prednáškový blok vedený Jurajom Smatanom, učiteľom histórie a aktivistom stránky  „Dezinformácie Hoaxy Propaganda“, sa venoval téme dezinformácií, hoaxov a propagandy v porovnaní aktuálnej situácie s minulosťou. V sobotu mohli zúčastnení počas dvoch podnetných workshopov pod vedením trénera a konzultanta OZ PDCS Lukáša Zoráda a lektora kritického myslenia Ondreja Gažoviča získať praktické zručnosti, ktoré prinesú úžitok v ich každodennej učiteľskej praxi. Blok workshopov bol doplnený o prednášku „Komunikačné rady pre učiteľov - ako ustáť diskusiu so žiakmi v téme extrémizmu“ predsedníčky OZ Ľudia proti rasizmu Ireny Bihariovej. Program druhého ročníka jesennej školy ukončil riaditeľ SSPI Jaroslav Naď svojím príspevkom o mýtoch o Európskej Únií a NATO a následným odovzdaním certifikátov všetkým zúčastneným stredoškolským učiteľom a učiteľkám. 

Sme radi, že sme mohli podporiť projekt, ktorého ústrednou víziou je posilnenie odolnosti slovenskej spoločnosti voči hybridným hrozbám ako sú dezinformácie, propaganda a falošné správy. Veríme, že poznatky nadobudnuté počas tohto víkendu využijú učitelia a učiteľky vo svojej pedagogickej práci a stanú sa živými vzormi, ktoré mládež v súčasnej virtuálnej dobe tak naliehavo potrebuje.

 

Organizátor: Slovak Security Policy Institut

Partneri podujatia: Wilfried Martens Centre for European Studies, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, NATO PDD

Viac informácií k tejto téme nájdete v zborníku, ktorý je uverejnený pod článkom.

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

slovakia(at)fes.de

Tím, kontakt