Friday, 10.11.2017 - Sunday, 12.11.2017 - Bratislava

Jesenná škola: Učitelia proti dezinformáciám

Jeden z hlavných problémov dnešnej doby je rozširovanie falošných správ, dezinformácií či propagandy v slovenskej spoločnosti prostredníctvom sociálnych médií. Tomuto vplyvu podliehajú predovšetkým mladí ľudia v školskom veku, ktorí stále viac strácajú dôveru v tzv. „tradičné médiá“ ako aj v obsahy, ktoré im majú byť sprostredkované v rámci školského vzdelávania ako takého.

Tento problém sa dotýka predovšetkým učiteľov a učiteliek, ktorí a ktoré stoja pred neľahkou úlohou – získať si späť dôveru svojich žiakov a systematicky vyvracať správy dezinformatívneho charakteru. Podporili sme preto veľmi dôležité podujatie, v rámci ktorého mali dvanásti stredoškolskí učitelia a učiteľky možnosť zúčastniť sa intenzívneho tréningu na túto tému.

Trojdňové podujatie v Bratislave otvoril riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jaroslav Naď a Barbara Tiefenbacher z Friedrich-Ebert-Stiftung.

Nasledovala prednáška na tému „Dezinformácie a kritické myslenie“ od učiteľa a trénera kritického myslenia Jána Markoša. Už úvodná prednáška tohto podujatia rozprúdila medzi učiteľmi diskusiu o postupoch, ktoré sú pre ich aktivity so študentmi najefektívnejšie.

Druhý deň priniesol účastníkom viacero podnetných tém. Prvá prednáška patrila učiteľovi histórie a – aktivistovi portálu Dezinformácie Hoaxy Propaganda,- Jurajovi Smatanovi s témou „Extrémizmus kedysi a dnes“. O tom aké sú v súčasnosti najrozšíreniejšie „Mýty o Európskej únii a NATO“ prednášal Peter Bátor, vedúci oddelenia bezpečnostnej politiky a radca, ktorý pôsobí v Kancelárii prezidenta SR.

Poobedný program viedol Ondrej Gažovič, lektor kritického myslenia, ktorý si vo svojom workshope „Kritické myslenie vo výučbe na stredných školách“pre učiteľov pripravil praktické cvičenia. Učitelia si tak napríklad mohli aktívne skúsiť ako kriticky pracovať s článkami, ktoré nám médiá poskytujú,kde hľadať znaky ovplyvňovania či zavádzania a ako si overovať fakty. Podobné cvičenia budú môcť po skončení jesennej školy realizovať pedagógovia aj so svojimi študentmi.

Počas záverečného dňa sa na problematiku falošných správ a hoaxov v médiách pozreli účastníci jesennej školy “z druhej strany”, očami novinára. Na tému „Médiá a radikalizácia. Úloha médií v spoločnosti“ s nimi totiž diskutovala novinárka a riaditeľka webu Omédiách.com Miroslava Kernová.

Pedagógovia si po absolvovaní jesennej školy domov odniesli certifikáty a navrhli vytvorenie spoločnej platformy pre učiteľov, kde by si spoločne mohli vymieňať svoje poznatky a skúsenosti aj po skončení jesennej školy.

Partneri projektu: Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, NATO PDD

Miesto konania: Bratislava

Kontaktná osoba: Barbara Tiefenbacher / Robert Žanony

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

slovakia(at)fes.de

Tím, kontakt