Piatok, 30.06.17 - Nedeľa, 02.07.17 | Banská Štiavnica

Letná škola: Mladí proti extrémizmu a radikalizmu 2017

Nárast popularity extrémistických a rasistických strán je v celej Európe javom, ktorý stále viac ohrozuje mier na európskom kontinente a budúcnosť nás všetkých, predovšetkým ale tej najmladšej generácie. Aj v slovenskom parlamente sedia od minuloročných volieb zástupcovia extrémistickej pravice, ktorým dalo svoj hlas veľké množstvo mladých voličov. S cieľom šírenia osvety o podstate extrémizmu medzi mladými sme spoločne so Slovenským inštitútom pre bezpečnostnú politiku a Ministerstvom spravodlivosti SR usporiadali prvú letnú školu pod názvom „Mladí proti extrémizmu a radikalizmu“, ktorá sa konala v dňoch 30. júna – 2. júla 2017 v Banskej Štiavnici.

V rámci slávnostného otvorenia letnej školy sa účastníčkam a účastníkom prihovoril Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska prostredníctvom videopozdravu, v ktorom vyzdvihol dôležitosť podobných podujatí na Slovensku. Zúčastnená mládež za tri dni trvania letnej školy absolvovala štyri prednáškové bloky a dva interaktívne workshopy, ktoré im znázornili ako funguje extrémistická ideológia a ako sa s ňou a jej dezinformačnou kampaňou dá bojovať.

Prvú prednášku o extrémizme v minulosti a prítomnosti viedol skúsený aktivista proti extrémizmu Juraj Smatana. Populárny stand-up komik a scenárista Ján Gordulič prednášal na tému „Prečo ľuďom hrabe? (falošné správy, hoaxy a propaganda)“ a predsedníčka občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu Irena Bihariová o transformácii agendy extrémnej pravice a možnostiach ako jej čeliť. Následne sa konali dva workshopy trénera z občianskeho združenia PDCS Dušana Ondrušeka, ktorý mladým sprostredkoval účinné metódy, ako sa brániť proti radikalizácii. Bloger Samuel Marec na záver podujatia prezentoval správu o stave slovenskej spoločnosti so zreteľom na nárast extrémizmu.

Všetkým účastníkom a účastníčkam, prednášajúcim ako aj našim partnerským organizáciám ďakujeme za výbornú spoluprácu a tešíme sa na ďalšiu letnú školu proti extrémizmu v roku 2018!

Podrobnejšie informácie o priebehu tohtoročnej letnej školy nájdete v priloženom programe. Koncept letnej školy Vám priblížia taktiež dva články, ktoré boli publikované na internetových stránkach noviny.sk a TA3.

Miesto konania: Banská Štiavnica

Partneri: Slovak Security Policy Institute, Ministerstvo spravodlivosti SR

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben