Piatok, 22.06.18 - Nedeľa, 24.06.18 | Banská Štiavnica

Letná škola: Mladí proti extrémizmu a radikalizmu

Projekt Letná škola: Mladí proti extrémizmu a radikalizmu je reakciou na alarmujúci výskyt prejavov diskriminácie, intolerancie, xenofóbie a antidemokratizmu v slovenskej spoločnosti, pričom tento fenomén sa nevyhýba ani školám a mladej generácii.

V dňoch 22. až 24. júna sa v Banskej Štiavnici uskutočnil druhý ročník letnej školy, počas ktorého sa 25 študentov, prevažne maturantov a maturantiek, prostredníctvom prednášok a interaktívnych cvičení oboznámilo s fenoménmi propagandy, dezinformácií, príčin radikalizmu na Slovensku a možnosťami, ako proti nim bojovať.

Študentov privítal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter, ktorý ich okrem iného vyzval, aby sa nebáli oponovať radikálnym názorom a nenávisti. S úvodným slovom vystúpil aj zástupca Friedrich Ebert Stiftung v SR Robert Žanony. Odborný program odštartoval stredoškolský učiteľ a aktivista Juraj Smatana prednáškou na tému historických koreňov a vývoja propagandy. Stand up komik Ján Gordulič hovoril o dezinformáciách a hoaxoch. Študentov zaujal svojimi trefnými komentármi a krátkymi ilustračnými videami. Túto prednášku vystriedal Ondrej Gažovič, lektor kritického myslenia na Komenského inštitúte, s tréningom zameraným na rozvoj kritického myslenia. Študenti si v menších skupinkách mohli vyskúšať, ako pracujú rôzne médiá pri pokrývaní tej istej témy - niektorí ako verejnoprávne médium, iní ako bulvár.

Bodku za oficiálnym programom dal mediátor Dušan Ondrušek, ktorý hovoril o radikalizácii a úspešných aj neúspešných prípadoch deradikalizácie z praxe. Študenti si potom spoločnými aktivitami vyskúšali, ako fungujú dnes veľmi rozšírené techniky manipulácie rozhovoru, ktoré znemožňujú viesť normálnu diskusiu a argumentovať. Názorné ukážky, spoločné aktivity, cvičenia, tréning a ukážky z praxe dokázali vytvoriť zábavné a tvorivé prostredie.

Zastúpenie Friedrich-Ebert-Stiftung na Slovensku podporilo projekt letnej školy proti radikalizmu a extrémizmu druhý rok po sebe a prostredníctvom prítomnosti svojho zástupcu sa presvedčilo, že ide nielen o tému, ktorej sa treba aktívne venovať, ale že formát školy, ktorý bol pre prácu s touto témou zvolený, napĺňa svoju účel a má svoje opodstatnenie.

Súčasťou projektu bude opäť aj publikácia zborníka, ktorý bude následne distribuovaný elektronicky aj v tlačenej podobe na stredné školy.

Partneri projektu: Slovak Security Policy Institute, Ministerstvo spravodlivosti SR

Miesto konania: Banská Štiavnica

Kontaktná osoba: Robert Žanony

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben