Monday, 16.10.2017 - Bratislava

Mládež a extrémizmus

Nárast rôznych foriem extrémizmu sa dnes šíri po celej Európe, ale aj mimo nej. Predovšetkým mládež je čoraz viac vystavovaná vplyvu dezinformačných kampaní, ktoré sa s úspechom zdieľajú cez sociálne siete. Aj minuloročné parlamentné voľby na Slovensku ukázali, ako jednoducho pravicoví extrémisti dosahujú svoje ciele jednostranou manipuláciou mienky mladých ľudí.

V rámci diskusného podujatia, ktoré sme spoločne s dole uvedenými partnerskými organizáciami usporiadali pre mladých ľudí sa reflektovala práve problematika narastajúceho populizmu a extrémizmu medzi mladšou generáciou. Potešujúce bolo, že sa títo mladí a angažovaní ľudia zaujímali o možnosti riešenia danej problematiky a vniesli do diskusie s medzinárodnými a slovenskými odborníkmi množstvo užitočných podnetov.

Prednáškové kolo otvorila Vanja Petricevic z Florida Gulf State University, ktorá predstavila výsledky svojho výskumu o extrémizme v Spojených štátoch amerických, pri čom poukázala na to, do akej miery sú si pravicový a islamistický extrémizmus podobné a tým nebezpečné.

So zaujímavou perspektívou sa s účastníkmi podelil Pavol Klymenko z paneurópskej organizácie FARE, ktorá si dala za úlohu zoskupovať mladých v rámci futbalových tímov a tým predísť ich radikalizácii. Organizácia FARE sa zároveň angažuje v sfére boja proti pravicovému extrémizmu vo futbale.

Daniel Milo z Globsec Policy Institute v rámci svojej prednášky analyzoval aktuálny stav extrémizmu na Slovensku. V tomto kontexte zohrávajú dôležitú úlohu predovšetkým sociálne siete a alternatívne médiá, ktorým dôveruje čoraz viac mladých ľudí. Jediným východiskom pri tom ostáva zintenzívniť komunikáciu s mladými cez tieto kanály, predovšetkým na tie témy, ktoré radi využívajú extrémisti, a tak zneškodniť ich dezinformačnú manipuláciu.

Nakoľko sa už v minulom storočí preukázalo, že hrozba pravicového extrémizmu je viac ako reálna, v rámci svojej prednášky Jakub Drábik z Historického ústavu SAV analyzoval, aké paralely sa dajú rozpoznať medzi minulosťou a prítomnosťou. Hlavnú podobu historik vidí v tom, ako rýchlo boli a sú mladí ľudia vtiahnutí do extrémistických skupín, ktoré pre svojich členov ponúkajú rýchlo dostupnú možnosť sebaidentifikácie.

Zaujímavú štúdiu predstavila Barbara Lašticová z  Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, ktorá sa zaoberala regionálnymi rozdielmi v náchylnosti stredoškolákov na extrémizmus. Tu sa ukázalo, že rozhodujúcim faktorom pre to, do akej miery je mladý človek prístupný voči extrémistickým názorom, je nie len stupeň vzdelanosti, ale aj regionálny pôvod.

Na záver prezentoval Pavol Baboš z Katedry politológie UK v Bratislave výsledky študií, ktoré dokazujú, ako mladí ľudia podliehajú informáciám zo sociálnych sietí, ktoré považujú za dôveryhodnejšie ako napríklad učebnice. Štúdie taktiež potvrdili, že táto náchylnosť mladých je do vysokej miery podmienená tým, že rodičia nehovoria zodpovedne so svojimi deťmi o politických témach, čím sa určité presvedčenia prenášajú z generácie na generáciu.

 

Miesto konania: Univerzita Komenského

Partneri: Bratislavský samosprávny kraj, Inštitút pre medzikultúrny dialóg, Football Against Racism in Europe (FARE), Projekt Šport spája, UNESCO Chair for Human Rights Education Comenius University, Katedra politológie FiF UK, Filozofická fakulta Univerzity Komenského

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

slovakia(at)fes.de

Tím, kontakt