Piatok, 04.05.18 | St. Pölten

(Ne)dostupnosť bývania II: ako realizovať výstavbu sociálnych bytov

Druhé stretnutie zo série podujatí na tému dostupného bývania nás 4. mája zaviedlo do hlavného mesta dolného Rakúska St. Pölten. Slovenská delegácia s komunálnymi politikmi, zástupcami finančného, akademického a neziskového sektora sa oboznámila s príkladmi efektívnej a sociálnej podpory bývania mimo priamej verejnej dotácie.

Na úvod predstavil primátor Matthias Stadler fungovanie mestskej stavebnej politiky v St. Pöltene. Okrem detailov o možnostiach podpory, ktorými disponuje mesto, menoval tiež problémy a slabiny systému. St. Pölten podporuje bývanie predovšetkým cez manažment rozsiahlych pozemkov vo vlastníctve mesta. Gerald Wieländer, ako zástupca obecne prospešného bytového družstva, hovoril o tom, ako sa cez podporované pôžičky môžu stavať relatívne lacné nájomné byty a aj byty do súkromného vlastníctva.

Popoludní sme navštívili tri staveniská v meste, kde sa stavebné projekty realizujú. Išlo o novostavbu bytového komplexu cenovo dostupných bytov do osobného vlastníctva, rekonštrukciu  pamiatkovo chráneného objektu a dotované obytné domy určené pre  študentov. Tieto príklady stavieb sociálnych bytov nám znázornili modely predstavené v prednáškach. Akcia priniesla cenné podnety, o čom svedčí aktívny záujem účastníkov na diskusii. 

Partneri projektu: Inštitút Karla Rennera

Miesto konania: St. Pölten

 

Kontaktná osoba: Robert Žanony

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben