05.02.2024

Online-diskusia: Zruší nový EP zákaz predaja spaľovákov?

V júnových voľbách do Európskeho parlamentu sa očakáva posilnenie radikálnych strán, ktoré by spolu s ľudovcami mohli zrušiť niektoré dôležité časti procesu dekarbonizácie v EÚ. Hovorí sa napríklad o zrušení už schváleného zákazu predaja nových áut so spaľovacím motorom po roku 2035. Je dnes ešte možné zatiahnuť ručnú brzdu prechodu na elektromobilitu? V akej fáze sa nachádza automobilový priemysel a robí vláda Roberta Fica dosť, aby Slovensko nestratilo konkurencieschopnosť? Na otázky Evy Mihočkovej, šéfredaktorky portálu Zahraničná politika, odpovedá Martin Jančo, zakladateľ spoločnosti M2M Solutions a člen Rady vlády pre vedu, techniku a inovácie.

Portál Euractiv zverejnil uniknutý návrh manifestu európskych ľudovcov, podľa ktorého by po eurovoľbách chceli urýchlene prehodnotiť zrušenie zákazu predaja nových áut so spaľovacím motorom od r. 2035. Ak by sa k takémuto návrhu pridali aj zástupcovia rôznych radikálnych a antieurópskych strán v novom Európskom parlamente, mohli by získať väčšinu. Podľa Martina Janča by to bolo iba gesto. Zaradiť spiatočku v trende presadzovania elektromobility už podľa neho nie je možné, ako uviedol v rozhovore: „Je to globálny trend, ktorý neodíde. Najpredávanejšie auto na svete je dnes elektromobil.

Myšlienka zákazu spaľovacích motorov pritom nevznikla v Bruseli, ale vyžiadali si ju samotné členské štáty, ktoré mali čoraz väčší problém so znečisteným ovzduším vo veľkých mestách. Ako prvá s tým prišla Veľká Británia, postupne sa k nej pridávali ďalšie členské krajiny. Na základe toho EÚ vytvorila plošnú legislatívu, aby boli pravidlá jednotné.

Slovensko však v napredovaní elektromobility veľmi zaostáva a počet registrovaných elektromobilov patrí medzi najnižšie v EÚ. Zmeniť by to mohol štát cez lepšiu podporu výstavby infraštruktúry a tiež cez výhodnejšie odpisovanie elektromobilov pre podnikateľov. V týchto opatreniach vidí M. Jančo cestu ako dosiahnúť potrebný bod zlomu, kedy by 10 - 20 % vozového parku krajiny tvorili elektromobily. Potom by aj ostatní motoristi boli motivovaní kúpiť si elektromobil.

Celú diskusiu si môžete pozrieť TU

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

slovakia(at)fes.de

Tím, kontakt