11.06.2021

Online seminár: Arms Control

Diskusia, usporiadaná portálom euractiv.sk a FES Bratislava, sa sústredila na najnovší vývoj v oblasti odzbrojovania. Čo sa zmenilo od minuloročného podujatia, ako ovplyvnili zmeny v Bielom doma a pandémia vývoj v tejto oblasti, čo je v súčasnosti aktuálne v agende kontroly zbraní a aká bude budúcnosť mnohých iniciatív a dohôd, ktoré prinášajú, diskutujú a niekedy sa diskusii aj vyhýbajú.

Začiatkom tohto roku vstúpili v platnosť Zmluva o zákaze jadrových zbraní, ako i americko-ruská dohoda o predĺžení platnosti novej zmluvy START. Hoci sa viacstrannosť Zmluvy o zákaze jadrových zbraní a dočasné zmrazenie počtu výroby všetkých typov hlavíc zdajú byť dôležitými krokmi vpred, v konečnom dôsledku môžu mať len čiastkovú hodnotu (zdroj: euractiv.sk).

Hosťami diskusie organizovanej začiatkom mája, pod moderátorským vedením Lucie Yar z portálu euractiv.sk, boli Igrid Brocková, štátna tajomníčka MZV SR, Urban Überschär, riaditeľ FES pre Českú a Slovenskú republiku, ktorí online podujatie otvorili a v diskusii ďalej vystúpili z Bruselu, Marjolijn van Deelen, špeciálna vyslankyňa pre odzbrojenie a nešírenie jadrových zbraní, Európska služba pre vonkajšiu službu, Rastislav Križan, riaditeľ odboru odzbrojenia a boja proti terorizmu z MZV SR a Julia Berghofer, výskumná pracovníčka z European Leadership Network.

Celý záznam diskusie si môžete pozrieť TU

Článok z diskusie si môžete prečítať TU

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben