Pondelok, 10.12.18

Siedme stretnutie Slovensko-nemeckej reflexnej skupiny

Dňa 10.12.2018 sa uskutočnilo ďalšie, v poradí už 7. stretnutie Slovensko-nemeckej reflexnej skupiny, ktoré otvorili štátny tajomníci rezortov slovenskej a nemeckej diplomacie František Ružička a Michael Roth, a ktoré spolu so Slovak Foreign Policy Association, Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvom zahraničných vecí SRN a nemeckou Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP) organizuje FES SK. Zástupcovia nemeckých a slovenských organizácií, zahraničnopolitickí experti a expertky a diplomati diskutovali spoločne so štátnymi tajomníkmi o vývoji EÚ z pohľadu oboch krajín, o vzájomných vzťahoch a spolupráci a o vývoji na západnom Balkáne.

V diskusii sa zúčastnení dotkli aj témy vzájomnej slovensko-nemeckej spolupráce v kontexte budovania efektívnejšej a jednotnejšej Európskej únie, predovšetkým z hľadiska reforiem eurozóny, Francúzsko-nemeckého tandemu, Viacročného finančného plánu EÚ, Brexitu, volieb do Európskeho parlamentu, či snahy prekonať rozdiely medzi severom a juhom eurozóny. Poobedná časť diskusie bola venovaná vzťahu Európskej únie a krajín západného Balkánu. Odborné príspevky k tejto téme sa týkali najmä Samitu EÚ- západný Balkán v bulharskej Sofii, úlohy Berlín plus, priorít Vyšehradskej skupiny v otázke spolupráce s krajinami západného Balkánu ako aj podpore vývoja vzťahov krajín  v tomto regióne. 

Tieto pravidelné stretnutia slovensko-nemeckej reflexnej skupiny umožňujú vzájomnú výmenu poznatkov k aktuálnym medzinárodným témam a pomáhajú budovať nadštandardné diplomatické vzťahy medzi Slovenskou republikou a Nemeckou spolkovou republikou.

Bližšie informácie o podujatí a diskutujúcich ostatných panelov nájdete v priloženom programe v anglickom jazyku.

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben