24.04.2020

Webinár: Čo robí Európa s pandémiou?

Témou druhého webinára na aktuálne témy, organizovaného v spolupráci s portálom euractiv.sk bola otázka „Čo robí Európa s pandémiou?“

Poslanec Európskeho parlamentu Vladimír Bilčík (PS/Spou), štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Karol Galek (SaS) a Branislav Reľovský z Národnej banky Slovenska diskutovali s Radovanom Geistom o tom, či EÚ reagovala na príchod pandémie dostatočne skoro a dôrazne, či využila právomoci, ktoré v boji proti dopadom krízy má, v čom pomáha únia nám ako členskej krajine, ale aj o téme tzv. „korona-dlhopisov“, ktoré sú dnes medzi lídrami EÚ asi najrezonujúcejšou témou a čiastočne aj sporom medzi členskými krajinami.

 

Ako uviedol v úvodnom vystúpení V. Bilčík, EÚ, tak ako väčšina členských krajín, bola príchodom pandémie zaskočená a to napriek tomu, že Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb o jej príchode informovalo už v januári. Na druhej strane bolo pôsobenie únie s každým dňom a týždňom aktívnejšie a dôraznejšie a dnes EÚ masívne alokuje finančné zdroje na pomoc členským krajinám a ich ekonomikám. Podľa V. Bilčíka si treba uvedomiť, že zdravotnícke systémy krajín, ktoré v prvom rade musia zvládať nápor pandémie, sú v plnej kompetencii členských štátov, preto je zrejmé, že tieto ich riešili vo vlastnej réžii. Dôležitým aspektom, na ktorý podľa europoslanca musí EÚ do budúcnosti upriamiť svoju pozornosť je fakt, že pandémia zmenila náš koncept bezpečnosti. Tento už nie je primárne o vojakoch a konvenčných zbraniach, ale tu máme dočinenia s neviditeľným nepriateľom a na takéto hrozby sa musíme ako únia pripraviť, napr., ako sa ukázalo, oveľa silnejším sústredením strategických nástrojov, ochranných pomôcok, liekov, ale aj napr. lokalizačných aplikácií na kontrolu pohybu a ďalších na území únie, aby sme neboli v prípadoch, ako je ten dnešný, závislí na vonkajšom svete. Ako v tejto súvislosti uviedol B. Reľovský z NBS, v očakávanom sústredení strategických kapacít pre krízové situácie na území únie je aj šanca pre Slovensko, ktoré stále predstavuje atraktívnu lokalitu z hľadiska kvality výroby aj ešte stálej nižších nákladov na pracovnú silu.

 

Čo sa týka finančných zdrojov, ktoré bude môcť Slovensko využiť na boj proti dopadom koronavírusu, K. Galek z MH SR informoval o tom, že únia nám nielen poskytuje novú finančnú pomoc, ale rovnako nám povolila vyčerpať všetky nevyužité zdroje z operačných programov na boj proti pandémii a jej ekonomickým dôsledkom, čo je pre Slovensko samozrejme mimoriadne pozitívnou správou.

 

Témou diskusie bola aj „zelená ekonomika“, konkrétne v únii v kontexte korona-krízy silne rezonujúca otázka, aby sa pri snahe o záchranu európskej ekonomiky nedostali ciele Zelenej dohody a ambiciózne plány prechodu európskej ekonomiky na prírodné zdroje a ekologické technológie na vedľajšiu koľaj.

 

Čo sa týka nezhody, ktorá medzi členskými krajinami panuje v otázke tzv. „korona-dlhopisov“, teda spoločných európskych záruk za finančnú pomoc proti dopadom pandémie, V. Bilčík uviedol, že zhoda panuje v únii na potrebe vzájomnej solidarity a potreby spoločného postupu. V tomto zmysle ocenil vyjadrenie nemeckej kancelárky A. Merkelovej, ktorá sa k potrebe takejto posilnenej solidarite postavila pozitívne . To, čo sa aktuálne hľadá je konkrétna forma tohto posilnenia vzájomnej finančnej pomoci. Čo je ale dôležité si podľa V. Bilčíka uvedomiť je, že čas tu hrá akoby proti nám a Európa, v konkurencii s inými globálnymi hráčmi, práve tu musí ukázať, že vie spoločne ťahať za jeden povraz.

Podcast: COVID-19: Čo robí Európa s pandémiou?

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben