14.01.2021

Pochopiť generačnú chudobu pomáha projekt "Únik9" od ETP-Slovensko

Naša slabá schopnosť, alebo až neschopnosť pochopiť prekážky, ktoré musia prekonávať ľudia, žijúci v prostredí "generačnej chudoby" pri ich snahe o zaradenie do spoločnosti, do práce, v prístupe k vzdelaniu, je skutočným, hlbším dôvodom našich častých predsudkov a príliš rýchlych odsúdení ľudí z rómskych komunít.

Pomôcť lepšie sa vcítiť do situácií a prekážok, ktoré musia ľudia, vyrastajúci v generačnej chudobe zvládať - pri prekonávaní jazykových bariér, rôznych diskriminácií zo strany majority, či slabej znalosti neformálnych aj formálnych noriem a väzieb spoločnosti, ktoré si ľudia, žijúci často v segregovaných komunitách, nemali kde osvojiť, sa snaží projekt "Únik 9" košickej organizácie ETP Slovensko.

Skvelá myšlienka projektu "Únik 9" je vo využití formátu populárnej "escape game", v ktorej súťažiaci prekonávajú rôzne prekážky, riešia úlohy, aby sa dostali von z izby, na simuláciu prekážok, ktorým v reálnom živote čelia ľudia, vyrastajúci v generačnej chudobe. 

FES SK, tak ako už dlhodobo podporuje integračné projekty, cielené na znevýhodnené či diskriminované komunity, verí, že po prekonaní pandémie Covid-19 budú môcť ľudia karavan "Únik9" stretnúť na rôznych miestach Slovenska. Absolvovaním tejto "escape game" tak zvýšia svoju schopnosť pochopiť, vžiť sa do kože a tým zvýšiť empatiu a odbúravať predsudky voči ľuďom s iným, často neporovnateľne ťažším životným príbehom. Dovtedy si túto skúsenosť môžu odskúšať ľudia z Košíc a východného Slovenska v košickej Tabačke, kde je karavan "zaparkovaný".

Viac informácií k projektu nájdete TU

Foto: www.etp.sk

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben