Tretia škola 3. cyklu Akadémie sociálnej demokracie

Česko-slovenský vzdelávací program „Akadémia sociálnej demokracie“ vytvára platformu pre intenzívne vzdelávanie nastupúcej generácie sociálno-demokratických politikov a političiek, ale tiež reprezentantov občianskej spoločnosti a médií s cieľom výmeny skúseností a spoločnej práce na terajšom a budúcom úspechu sociálno-demokratických politík v oboch krajinách.

V nadväznosti na dve jesenné školy tretieho cyklu tohto projektu sa úvodné stretnutie v roku 2013 konalo 1.-3. februára v priestoroch Novej radnice mesta Brno. Jej spoločnou témou sa stala súdržná spoločnosť.
Medzinárodný kontext tejto témy bol predmetom odbornej diskusie v piatok večer v dvoch dôležitých rovinách. Z hľadiska politickej orientácie SPD v perspektíve volieb do spolkového snemu, ktorú predstavil Thomas Vaupel z oddelenia medzinárodnej politiky predsedníctva SPD v Berlíne. Druhým hľadiskom bola perspektíva volieb do európskeho parlamentu v roku 2014, ktorú predstavili ďalší významní hostia večera: Jiří Dienstbier, senátor a podpredseda ČSSD, Katarína Neveďalová, podpredsedníčka PES a europoslankyňa za SMER-SD a Alena Gajdůšková, podpredsedníčka senátu PČR a hovorkyňa tieňovej vlády ČSSD pre vedu a výskum.

Dve kľúčové „emancipačno-antidiskriminačné témy“ rozvoja demokratickej súdržnosti boli na programe dňa v sobotu v podobe dvoch úspešných seminárov. Prvý z nich sa zaoberal možnosťami inklúzie Rómov do majoritnej populácie skrz nástroje verejnej politiky pod vedením Anny Šabatovej a Mareka Hojsíka. Druhý seminár upozornil na dlhotrvajúci hendikep demokratickej politiky - nízku účasť žien v rozhodujúcich procesoch.
Výsledkom prezidentských volieb bola venovaná diskusia v zastúpení s hosťami večera: Miroslavom Čížom a Lukášom Jelínkom.
Sociálny rozmer o súdržnej spoločnosti zaplnil nedeľňajší seminár s lídrom odborárskeho zväzu KOVO, Josefom Středulom a šéfredaktorom Denníka Referendum Jakubom Patočkom.

Partner projektu:   Masarykova Demokratická Akademie, Think-tank ASA

Miesto konania:   Brno, Nová radnica

Friedrich-Ebert-Stiftung
zastúpenie v Slovenskej republike

Maróthyho 6
81106 Bratislava

+421 2 54 41 12 09
+421 2 54 41 18 80

fes(at)fes.sk

 

 

nach oben